Ruina aneb Zavřete oči, odcházím...
Ruina

Toto je - nebo spíše byl - zámeček Kajetánka, který jsem již několikrát fotografoval a ještě víckrát navštívil, např. v únoru 2007 nebo listopadu 2002.
Rozklad se děje postupně. Napřed tam byl nějaký dům dětí, ale to jsem byl ještě hodně malý a vlastně to vím jen z vyprávění. Po roce 1989 proběhla restituce a staronový majitel požadoval náhradu škody, která na domě a parku vznikla. Proto nic neopravoval, nic nedělal...
Zbytek je dílem bezdomovců a jiných podivných existencí; vůbec nechápu, že když někde chtějí "bydlet", ono místo naprosto zničí, udělají z něj smetiště a pak odejdou (v tomto případě jen o kousek dál, kde jsou o něco zachovalejší ruiny). Takže teď je Kajetánka sice soukromá, ale zcela zdevastovaná. Má to celé jen jednu výhodu: mám kde fotografovat a kde zkoušet HDRI (tedy High Dynamic Range Imaging). Snímek zde je složen ze dvou expozic tak, aby byl mezi světly a stíny maximální možný rozsah.

V pátek 21. 12. 2007 jsem dostal takovýto mail:
"Vážený pane Sýkoro,
jsem moc ráda, že se o Kajetánku také někdo zajímá, ale chci vám jen sdělit, že v komentáři o ní máte mylné informace. Ona nechátrá proto, že by se někdo s někým nemohl dohodnout, ale chátrá naprosto záměrně, protože nynější majitel čeká, až spadne, aby si na jejím místě mohl postavit něco jiného. Jakožto státem chráněná památka totiž vyžaduje rekonstrukci podle určitých parametrů, které jsou ale nepředstavitelně nákladné a památkový ústav na to přispívá zanedbatelnou částkou. Náhodou o tom trosku něco vím, protože jsem se přivdala do rodiny, které kdysi vila patřila.
S přáním hezkého dne
Katka Kolatorová
"

Děkuji Vám za upřesnění, paní Kolátorová. Ale je to stejně podivné: jestli něco chátrá záměrně, aby si tam nový majitel mohl postavit něco nového, pak je cosi shnilého ve státě dánském. A v našem obzvlášť.

Použitá technika: Nikon D70 s objektivem Sigma 10-20mm f/4 - 5.6G HSM EX DC
Expoziční čas: 1s (1/4s)   Clona: 16   Ohnisko: 10 mm (eq. = 15mm)   Korekce: -2/3 EV
Exp. režim: předvolba clony (A)   ISO: 200 (měření 3D-Matrix + Spot)
Příslušenství: Stativ TR Pro-1 + hlava Manfrotto 804RC2 + IR-spoušť Nikon ML-L3
Materiál: CF SanDisk Ultra II 8GB (RAW / NEF)     Datum: 15. prosince 2007


©2007 Milan Sýkora