Z rozmlácenýho kostela...
Z rozmlácenýho kostela...

Orlické hory. Léto. Pěkný den.
Cestou z Velké Deštné se před námi poměrně nečekaně (mapu jsme zas tak moc nestudovali) objevil kostel svatého Matouše. Okamžitě jsem si vzpomněl na písničku Karla Kryla... na Anděla.
Kdysi tu byla německá vesnice, ostatně tady všude kolem byly. Některé existují dodnes, z některých zbyly jen trosky a vzpomínky. Z téhle zbyl kostel a kolem zpustlý hřbitov. V žádném případě nechci, aby to vyznělo jako nějaká sudeťácká obhajoba, protože jednak do toho nemám co mluvit, jednak černobílé vidění odsunu (z jakékoli strany) ničemu neprospěje. Tady jsem vnímal jen místo obývané lidmi a poté opuštěné, což je vždycky taková malá apokalypsa.
Do kostela se může - jsou tam vystavené fotografie z minulosti i součastnosti. Vesnice, které už nikdo nenajde, i ty, které se jen jmenují jinak. Kostel má opravenou střechu, aby dovnitř neteklo. Okna žádná, ale uvnitř je několik lavic a kříž. Oprýskané zdi a místo podlahy jen udupaná hlína.
Vypadá to jako návrat k počátkům křesťanství... pojď dovnitř, kdo o to stojíš. Je jedno, kdo jsi a odkud přicházíš. Tady jsme si všichni rovni. Až bude kostel opraven, tohle všechno asi zmizí... proto by snad bylo lepší, aby se kostel neopravoval a zůstal, jak je teď. Teď je pro lidi, pak už bude jen pro církev...

Použitá technika: Nikon D70 s objektivem AF-S DX Nikkor 18 - 200 mm f/3.5 - 5.6G VR IF-ED
Expoziční čas: 1/15 s   Clona: f/6.3   Ohnisko: 65 mm (eq. 97 mm)   Korekce: -2/3 EV
Exp. režim: A (předvolba clony)   ISO: 200   Příslušenství: UV filtr B+W MRC 72 mm
Materiál: CF SanDisk 1GB  (RAW / NEF)      Datum: 19. srpna 2007


©2007 Milan Sýkora